POČETNA RECEPTI FOTO album KORAK po KORAK MAGAZIN PRIČAONICA


Sve galerije ::: Posebne kuhinje ::: Svi recepti ::: Makrobiotička kuhinja :::

jecam


Trenutno nema slike!


kori. (8. februar 2012.):::
sve o jecmu



Sastojci::

Ječam(Hordeum vulgare)

Ječam je jednogodišnja zeljasta biljka, jedna od najpoznatijih i najrasprostranjenijih žitarica.Koriste se zrno i mekinje. U narodu poznat i kao: belo zito,ozimac, ječmak, jačmen . Postoji mnogo vrsta ječma koje se već vekovima koriste, i koje su predstavljale izvor hrane još kod drevnih civilizacija Kine, Egipta, Grčke i Rima, a u zemljama hladnijeg podneblja i danas se obilato koriste. Ječam je hranljiv gotovo kao pšenica, ali je zdraviji za ishranu, izuzetno lekovit i važi za jednu od najuniverzalnijih zrnastih struktura.Naučnici su utvrdili da u ječmu ima čak 35% nezasićenih masnih kiselina koje smanjuju holesterol u krvi, sto nije slučaj ni sa jednom drugom žitaricom. Bogat je vitaminima, naročito vitaminom B12, koga gotovo da nema u namernicama biljnog porekla, a ima takodje i vitamina E.U ječmu ima: ugljenih hidrata (73,4%), belancevina (11%), masti (1,8%),minerala (kalijuma, fosfora, magnezijuma, kalcijuma, natrijuma, sumpora, gvozdja, mangana, bakra, cinka, kobalta, joda), vitamina A, B, D i E, enzima i drugih sastojaka.


Priprema:

Pored vitamina B12 posebno se ističe vitamin B5 koji je neophodan za metabolizam ugljenih hidrata, masti i belančevina. Taj vitamin ulazi u strukturu koenzima A, koji je zadužen za oslobađanje energije iz ugljenih hidrata i igra važnu ulogu u metabolizmu masti, zbog čega ječam i ima onaj poznati učinak zagrejavanja. Sadrži veliki postotak nezasićenih masnih kiselina, i time doprinosi snižavanju holesterola u krvi.
Ukoliko ostavimo ječam da proklija, njegova je nutritivna vrednost još veća.
Zbog svih tih svojstava mnogobrojna su lekovita svojstva ječma:u tu svrhu, pored zrna i brašna koriste se mekinje, ječmena vodica, sirup, kasa, pivo od ječma (s dodatkom hmelja i kvasca) i oblozi za spoljnu upotrebu. Ječam je lako varljiva namirnica, i podpomaže razbijanju nagomilanih proteina i masti životinjskog porekla u organizmu. Takodje je dobar za pročišćavanje kože. Obično se dodaje u supe, kuvana ili pečena jela zajedno sa pirinčem ili nekim drugim žitaricama. Može se dodati jelima sa povrćem, koristiti kao punjenje za tivkice ili dodati kao celo zrno u hleb i peciva. Prepečeni ječam se može samleti i koristiti kao brašno za hleb ili pecivo. Takodje se može kuvati kao čaj - mugi cha.

Celo zrno ječma, prženo i samleveno u mlinu za kafu, sa dodatkom cikorije može zameniti pravu kafu i baza je tzv. bele "Kneippove" kafe. To je zdrav napitak, za razliku od crne kafe, jer ne sadrži kofein. Pogodan je i za dečju ishranu. Iz ječma se proizvode još i pivo, fermentirani ječmeni slad i mnogi drugi proizvodi.Kuvanje ječma

1 šolja ječma
1,5 – 2 šolje vode
prstohvat soli

Ječam se priprema i kuva isto kao i pirinač, osim što ima jednu bitnu razliku, a to je da treba biti potopljen. Zato pogledajte osnovni recept za kuvanje integralnog pirinca, i. uvek nastojte potopiti ječam pre kuvanja, najmanje sat, sat i po, a najviše do 4. Takav će ječam biti mekši, ukusniji i više pah ulja st, i neće uznemiravati vaša creva.
Ječam je najbolje jesti čim se skuva, dok je još topao, a onda je najukusniji u prženim popečcima koji se prave od odstajale žitarice. Međutim, koristi se i u varivima ili (gustim) corbama, a za promenu i na svaki drugi način. Posto ječam rashlađuje više odgovara u proleće i leto, a posebno se upotrebljava i kao "čistač" organizma, pa možete probati nekoliko dana na dijetu ječmom.
Mekani ječam za jutarnju kašu kuvajte, kao i pirinač, 1:3. Odličan je kao krem, 1:5, pa pasiran i tako osnova za pudinge i kreme.

Čaj od proprženog ječma (mugi cha)


Propržiti neoljušten ječam na srednjoj vatri 10-tak minuta ili dok ne počne da miriše. U 2-3 velike kašike ječma dodati 1.5 litara vode kuvati dok ne provri, smanjiti toplotu i kuvati 5-15 minuta zavisno od željene jačine čaja.

autor recepta: tanja
Ovaj recept otvoren je 4913 puta.
prethodni Makrobiotička kuhinja sledeći
Dodaj slikuODŠTAMPAJ

Подели


Za sada nema komentara na ovaj recept!
Privilegiju slanja recepata, komentara, ocenjivanja i učešća u diskusijama mogu da koriste samo članovi sajta!


Učlanite se OVDE


Učlanjenje je BESPLATNO!




osmrtnice osmrtnicama ljubuški umrli ljubuški smrtovnice smrtovnice bihac

Ime:
Šifra:

   Novi član?    Zaboravljena šifra?
Prijavi se na mejling listu
MAPA SAJTA
Pretraži:
RECEPTE
SLIKE
KORAK po KORAK
Magazin
Arhivu

Pošalji recept/sliku






© 2005 - 2024 Gastronomija.info, | [Marketing] | [Kontakt] | [Impresum] | [Pravila korišćenja] | [Mapa sajta] |

SK Programi prave
Sva prava zadržana ||| All rights reserved
asistent
X gost :: 17. 04. 2024 u 00:47:24

- Moj profil
- Moj avatar
- Svi moji uneti sadržaji
- Moje slike
- Moji recepti
- Moji recepti sa slikom
- MOJ KUVAR
- MOJ BLOG
- Komentari na moje slike/recepte
- Komentari na moje lekcije
- SVI KOMENTARI
- GastroBOOK

- Objavljene slike/recepti od moje poslednje posete
- Podizanje DODATNIH slika